FST - Filtered Sound Training

A korábban AIT néven, jelenleg FST néven ismert tréningek kidolgozója, Dr Guy Berard francia fül-orr-gégész saját progresszív hallásvesztése és tinnitusa kezelésére dolgozta ki ezt a módszert az 1970-es években. A hangból jövő energiát arra használjuk fel, hogy a nem megfelelően működő idegsejtek az intenzív inger hatására képesek legyenek egy jobb minőségű ingerfelvételre, feldolgozásra. A tréning megismerése után Rosalie Seymour, dél-afrikai nyelvfejlesztő, audiológus egy autizmusban érintett gyermekek számára létrehozott iskolában dolgozott. Rosalie tanult Guy Berardtól, hogy a dél-afrikai gyermekek számára is elérhetővé tegye a módszert. Az eredeti audikinetron nagyon költséges és nagy méretű volt, illetve időközben a számítástechnika lehetővé tette a számítógépeken történő alkalmazást, asztali PC-re dolgozta át dr Guy Berard módszerét. Ez a készülék lett az EARducator, mely hordozható mivolta miatt képest volt több területen is fejleszteni a gyermekek auditív észlelését. Ezt a készüléket Dr Berard is jóváhagyta, így tudott az audiokinetron helyébe lépni.
Jelenleg a módszer, a Hallási Figyelem Tréning, azaz Filtered Sound Training néven érhető el Európában és korszerá, hordozható megoldásként egy tableten futó szoftver segítségével a gyermekek/felnőttek otthonában, kényelmes környezetben történik a 10 napos tréning.
A Hallási Figyelem Tréning szigorúan összeválogatott zene speciális elektronikus modulációjával vátja ki módosító hatását az idegrendszer működésére. A speciális szoftver randomizálja a magas és a mély hangok váltakozását, ami egyedülállóan stimulálja a hallóidegpályákat.
  • A tréninget egy héten belüli negatív fül-orr-gégészeti lelettel lehet elkezdeni 
  • 6 éves kortól ajánlott az audiológus által készített hallásvizsgálat vagy a szakembereink által készített hallási figyelem szűrés.*
  • A tréninget a bemeneti vizsgálati eredmények alapján egyénre szabott programot állítok be minden hozzám forduló ügyfél számára
  • A tréning 10 napon keresztül tart. Naponta 2×30 perc “zenehallgatás”. A napi két alkalom között minimum 3 óra szünetnek kell eltelnie. A tréningek rugalmasan hozzáigazíthatók a napirendhez.
  • A 30 perces hallgatások alatt tilos a szórakoztató elektronikai berendezések (tv, mobiltelefon, tablet, számítógép, iPad, Xbox, PlayStation, stb.) használata. A gyerekek ilyenkor rajzolással, gyurmázással, kirakósozással egyéb játék tevékenységgel foglalkozhatnak vagy csak egyszerűen relaxálhatnak. A felnőttek esetén célszerű relaxált, de nem alvó állapotban lenni. 
  • A tréning ideje alatt és az azt követő 4 hónapban TILOS fej-, és fülhallgatón keresztül zenét hallgatni, zajos környezetben (koncert, disco, sportmérkőzések) tartózkodni. Amennyiben ez elkerülhetetlen (pl. munka miatt), javasolt a füldugó vagy zajvédő fejhallgató alkalmazása.
  • A tréning a vesztibuláris redszert is érinti (az egyensúlyszervünk is a belsőfülben található), a 10 napban ajánlott a mozgásterápiák, valamint az egyensúlyra ható mozgások/ sportok szüneteltetése.
*A szakembereink által végzett Hallási Figyelem Teszt NEM HALLÁSVIZSGÁLAT és nem a személy hallásállapotát hivatott meghatározni.
Amennyiben szakembereink eltérést tapasztalnak, abban az esetben audiológus szakemberhez irányítják az ügyfelet.
Az audiometriai vizsgálat eredményét csak FST-ben jártas szakembereink tudják értelmezi a tréningre való alkalmasság szempontjából, az nem felel meg a hallásvizsgálat eredményének, bár azonos készülékkel történik.

Hallási figyelem teszt elvégzésére lehetőség van nálam 6 éves kor felett, egy korszerű, Resonance R17A típusú mobil audiométerrel, melyhez a korszerű technológia miatt nem szükséges csendes szoba. Ezek alapján megállapítható, hogy mely frekvenciák hogyan érzékelik a hangokat a minél pontosabb hallási figyelem tréningek programozásához, melyek minden esetben személyre szabottan történnek.
A tréning pozitív hatása egyénenként eltérő módon és időben jelentkezik. Ez történhet a tréning aktív 10 napja alatt is, de legtöbbször a változások a tréninget követő 4 hónapban történnek.

A tréning hatására várható lehetséges változások:

  • Javul a beszédészlelés, beszédértés, ennek következtében gyorsabban reagál a hozzá intézett beszédre, kevesebb a félreértés, visszakérdezés.
  • Javul a verbális memória, helyesírás, olvasás.
  • Jótékony hatással lehet a beszédindulásra.
  • Javul az artikuláció
  • Csökken/megszűnik az auditív érzékenység
  • Javul a figyelem, a terhelhetőség, több a sikerélmény.
  • Javul az egyensúly, jobban viseli a gyermek az erőteljesebb egyensúlyi ingert, pl. hintázás, pörgés, autózás. Ennek hatására a mozgáskoordináció is változik.
  • Javul a gyermek közérzete, viselkedése, együttműködő képessége, kitartása.