Mi az a TSMT®?

A TSMT® egy mozaikszó, jelentése Tervezett SzenzoMotoros Tréning®. A módszert Lakatos Katalin Phd kezdte el kidolgozni 1984-ben, amely a jelenlegi struktúráját, fejlettségét, az munkásságaként 2015-re érte el.
1992-től képeznek TSMT® terapeutákat Magyarországon a Budapesti Hidroterápiás Rehabilitációs Gimnasztika Alapítványnál, a módszer egyéni, TSMT® I. csoportos TSMT® II terápiája, illetve a terápia vízben végezhető formája, HRG® terápia ismertek.

Honnan tudhatom, hogy a gyermekemnek kell-e terápia?

A terápia minden esetben egy személyesen elvégzett, összetett vizsgálati eredményre épülő fejlesztési protokoll. A vizsgálat a gyermekek mindennapokban megjelenő tünetei és az idegrendszeri fejlődés eltérései között keres összefüggést.
Ahhoz, hogy a gyermekek esetében megállapítsuk a terápia szükségességét, meg kell vizsgálni a gyermeket, feltérképezni a tüneteket és összegyűjteni megfelelő mennyiségű információt a gyermekről. Hatékony terápiás javaslatot csak személyesen elvégzett vizsgálat után lehet készíteni.
JELLEMZŐ TÜNETEK

Miből áll egy ilyen vizsgálat?

Minden vizsgálatot megelőz egy anamnesztikus adatokat tartalmazó kérdőív, illetve a gyermekek szenzoros feldolgozását vizsgáló kérdőív kitöltése a szülő részéről, mellyel a terapeuta a vizsgálatra készül fel a fogantatás körüli, a várandósság, a születés és körülményeinek ismeretében, illetve a születést kővető időszak adatait összegyűjtve.

A vizsgálat során a gyermek a terapeuta a terápiában is használt eszközökkel elvégzi a gyermek Longitudinális komplex vizsgálatát LongiKid®, mely magában foglal:

  • nagy és finommozgásoka°
  • megfelelő életkor esetén grafomotorikai vizsgálato°
  • a szociális képességek és kooperáció vizsgálatá°
  • kognitív területe°
  • alap látás- hallás és tartás vizsgálato°
  • valamint az idegrendszer érettségét vizsgáló feladatokat

Ezt követően megtörténik a vizsgálat kiértékelése egy szoftver segítségével, melynek eredménye képezi a terápiás javaslat alapját.

Kérdőivek kitöltése

A szülő kitölti az két kérdőívet
Vizsgálat

A terapeuta elvégzi a komplex longitudinális vizsgálatot
Vizsgálat kiértékelése

A kiértékelés alapján el lehet kezdeni a terápiát
BŐVEBBEN A VIZSGÁLATRÓL

Hogyan zajlik a terápia?

A terápiás feladatokat a terapeuta által meghatározott sorrendben, mennyiségben, minőségben és időközönként kell végezni.

A TSMT I. terápia többnyire otthon, a gyermek és a szülő együttes tréningje, különleges esetekben terapeuta végzi heti több alkalommal a terápiás helységben, avagy a gyermek otthonában. E tréningek teljes mértékben a gyermekre szabottak, ugyanaz a tréning lehet teljesen hatástalan, esetleg káros, vagy kivitelezhetetlen más gyermekek esetében!

A terápiás feladatokat több száz feladat közül választja a terapeuta, mert csak az ingerek célzott adagolása képes terápiás hatás elérésére. A terapeuta ezzel a célzott ingerbevitellel segíti a gyermek idegrendszeri érését, mely ingerbevitel megfelel a gyermek terhelhetőségének, fejlettségi szintjének, aktív és passzív feladatok váltakozásával gimnasztikai eszközök igénybevételével történik. A terápia során a feladatokat mindig hangosan, dallammal vagy mondókával, ritmizálva kísérjük, így segítve a gyermek fejlődését a motoros-, pszichés kognitív- és szociális területen.

A tréning célja a tudatos tünetcsökkentés.